Zanim kupisz

Są trzy podstawowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem streamera firmy AURALiC. Po pierwsze, należy upewnić się, iż posiadamy odpowiednio skonfigurowaną oraz stabilnie działającą sieć. Po drugie, należy wybrać odpowiednie urządzenie. Ostatnią, trzecią kwestią jest rozeznanie w opcjach interfejsu, przez który będziemy kontrolować nasz wysokiej klasy system streamingu audio.

Przygotowanie sieci

Pierwszym czynnikiem, który należy sprawdzić jest weryfikacja, w jaki sposób podłączymy nasz nowy streamer firmy AURALiC z siecią domową, czyli – najczęściej – ze znajdującym się w nim routerem. Mamy tutaj dwie opcje: możemy to zrobić za pomocą kabla Ethernet oraz bezprzewodowo poprzez Wi-Fi. Nasi Klienci mogą zapoznać się z różnicami pomiędzy tymi dwoma sposobami połączenia w osobnym artykule: WiFi czy Internet.

Warto będzie się także upewnić, że posiadamy odpowiedniej klasy router, który umożliwi nam streaming bez przykrych niespodzianek. Znalezienie dobrego routera nie jest problemem. Jednakże, jako generalną zasadę możemy uznać, iż należy wystrzegać się korzystania z urządzeń, które dostajemy „w pakiecie” od naszego dostawcy Internetu. Owszem, zdarzają się nowe urządzenia, które radzą sobie ze strumieniowym przesyłaniem audio, jednakże koszt dobrego routera to jedynie drobna część ceny samego systemu audio wysokiej klasy, dlatego na tym elemencie nie warto oszczędzać.

Router odpowiedniej jakości

To, że posiadany przez nas router umożliwia nam streaming z platform takich, jak Netflix, czy Pandora do głośnika bezprzewodowego wcale nie oznacza, że będzie on
w stanie poprawnie obsłużyć konkretne wiadomości typu multicast (SSDP) bez gubienia pakietow. Nie oznacza to też, że dany router przesyła bez strat pakiety danych (IGMP/ICMP), z których korzysta platforma Lightning firmy AURALiC w celu zapewnienia najlepszej jakości działania. Część routerów – tyczy się do przede wszystkim tańszych urządzeń od dostawców Internetu – nie jest w stanie poprawnie obsłużyć tego typu danych ze względu na ich ograniczenia sprzętowo-programowe.

Jest to w szczególności istotne w przypadku połączeń WiFi ze względu na specyfikę wykrywania urządzeń za pomocą protokołu UDP. Mogą mieć miejsce sytuacje, kiedy na gorszym routerze transmisja po kablu będzie działać bez większych problemów, a WiFi już nie.

Routery, jakie możemy polecić to chociażby:

NETGEAR NIGHTHAWK AC1900

NETGEAR NIGHTHAWK AC1750

ASUS RT-AC68U

Linksys EA6900 AC1900

Oczywiście, jako dystrybutor służymy w tym zakresie pomocą w doborze odpowiednich urządzeń.

Urządzenia sieciowe: co działa, a czego unikać?

Należy omijać wszystkie rozwiązania typu Apple Airport (zarówno routery, jak i urządzenia poszerzające zasięg).

Z kolei zdalne punkty dostępowe (WAP) podłączone przez sieć Ethernet (za pomocą kabla) do routera mogą sprawdzić się bardzo dobrze, lecz jednocześnie należy unikać urządzeń zwiększających, poprawiających zasięg, które z routerem łączą się bezprzewodowo.

Systemy typu Mesh, które obecnie są coraz bardziej popularne najlepiej przetestować przed zakupem, ponieważ na tę chwilę rezultaty ich działania pozostawiają nieco do życzenia.

Produkty udostępniające sieć Ethernet poprzez łącza energetyczne („Ethernet over Powerline”, znane także, jako „HomePlug” oraz „adaptery EoP”) nie działają z naszymi urządzeniami. I są ogólnie odradzane do zastosowań audio.

Wybór odpowiedniego urządzenia

AURALiC oferuje kilka produktów przeznaczonych do najwyższej klasy strumieniowania audio, różniących się nie tylko ceną, ale i wachlarzem funkcji. Dlatego też warto poświęcić chwilę czasu na decyzję odnośnie tego, jakiej funkcjonalności i jakiego poziomu jakościowego oczekujemy tak, abyśmy byli zadowoleni z zakupu i posłużył on na lata.

Przede wszystkim warto tutaj wspomnieć o tym, iż AURALiC produkuje urządzenia przeznaczone do streamingu, posiadające platformę Lightning DS zasadniczo w dwóch wersjach: z przetwornikiem-cyfrowo analogowym i bez niego. Dlatego też pierwszym pytaniem, na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć jest to, czy posiadamy odpowiedniej klasy DAC, czy też nie.

O ile technologia przetworników cyfrowo-analogowych nie posuwa się do przodu aż tak szybko, jak chociażby rozwój urządzeń strumieniujących, to warto upewnić się, czy posiadamy przetwornik wspierający chociażby formaty wysokiej gęstości. Dla PCM będzie to rozdzielczość 32 bitów i częstotliwość próbkowania 384 KHz, natomiast dla DSD to DSD512, znane także, jako octa-DSD. Innym istotnym czynnikiem jest niski jitter. W tym zakresie przetworniki firmy AURALiC posiadają bardzo precyzyjne zegary i specjalną, opartą na buforowaniu w pamięci, architekturę eliminującą jitter.

Co wybrać, gdy posiadamy już DAC?

Jeżeli już posiadamy przetwornik cyfrowo-analogowy, który posiada odpowiednią rozdzielczość, wsparcie dla interesujących nas formatów i adekwatną jakość dźwięku – wtedy warto zainteresować się produktami dedykowanymi stricte do streamingu, czyli serią ARIES. Nie posiadają one przetwornika cyfrowo-analogowego na pokładzie i są zoptymalizowane pod kątem streamingu oraz dostarczania najwyższej jakości sygnału cyfrowego do przetwornika cyfrowo-analogowego.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż seria ARIES posiada cały wachlarz zoptymalizowanych wyjść cyfrowych, włącznie z wyjściem USB dla zapewnienia pełnej kompatybilności z różnymi urządzeniami. Inaczej rzecz ujmując: do naszych streamerów można podłączyć zarówno przetwornik studyjny (np. korzystając ze złącza AES/EBU), jak i także każdy najnowszy DAC (dzięki wyjściu USB).

Nie mamy DACa (lub jest on „starszej daty”)? Jakie są nasze opcje?

Inaczej wygląda sprawa, jeżeli nie mamy przetwornika cyfrowo-analogowego, bądź mamy taki, który nie spełnia naszych oczekiwań względem obsługi formatów audio, czy też brzmienia. W takiej sytuacji możemy skorzystać z wyboru pomiędzy kategoriami VEGA oraz ALTAIR firmy AURALiC. Podstawowa różnica pomiędzy tymi liniami produktów polega na tym, że VEGA to dedykowane doskonałe przetworniki cyfrowo-analogowe obsługujące wejście sieciowe, lecz nie oferujące funkcjonalności serwerowej. Z kolei modele ALTAIR posiadają zarówno zintegrowany przetwornik cyfrowo-analogowy, jak i także szeroki zestaw funkcji
i wyjść, wliczając w to funkcjonalność serwera plików oraz łączność WiFi. ALTAIR jest także linią będącą w pewnym sensie wstępem do ekosystemu firmy AURALiC.

Sterowanie urządzeniami AURALiC

Sterowanie platformą Lightning DS poprzez urządzenia z systemem iOS

W momencie, kiedy wybraliśmy urządzenie firmy AURALiC, warto zapoznać się z możliwościami, jakie daje platforma Lightning DS. Platforma ta jest autorskim rozwiązaniem firmy AURALiC i jest stale rozwijana i ulepszana od 2014 roku. Dzięki temu jest niezwykle stabilnym rozwiązaniem oferującym szeroką funkcjonalność. A przy tym jest niezwykle przyjazna oferując niezwykle przyjazny interfejs użytkownika.

Jednocześnie istotną kwestią jest tutaj to, iż właśnie ze względu na stabilność oprogramowania zdecydowaliśmy się, iż nasza platforma Lightning DS będzie wspierać obsługę tylko za pomocą urządzeń z systemem iOS.

Roon Ready oraz dodatkowe możliwości sterowania

Dla jasności, urządzenie z systemem iOS jest wymagane do uruchomienia aplikacji sterującej naszą platformą Lightning DS.

Roon-Ready

Jednocześnie wszystkie urządzenia firmy AURALiC oferujące funkcjonalność sieciową – czyli streaming audio – w pełni wspierają funkcjonalność roon endpoint. Dzięki temu posiadając urządzenie z linii ARIES, ALTAIR lub VEGA możemy korzystać z dobrodziejstw platformy roon.

Wsparcie dla standardu OpenHome UPnP

Ponieważ nasze urządzenia są zgodne ze specyfikacją standardu OpenHome UPnP, urządzeniami opartymi o platformę Lightning DS możemy sterować za pomocą aplikacji dostępnych dla systemów Android, Mac OSX oraz Windows. Mowa przykładowo o aplikacjach BubbleUPnP, Kazoo czy Lumin.

Dokładna konfiguracja urządzeń za pomocą przeglądarki

Dla wszystkich urządzeń marki AURALiC posiadających funkcjonalność sieciową producent udostępnia dodatkowo możliwość dokładnej konfiguracji za pomocą panelu, do którego mamy dostęp w przeglądarce.